Prosta spółka akcyjna a kwestia badania jej sprawozdania finansowego
Począwszy od dnia 1 lipca 2021 roku można zakładać nową spółkę kapitałową – prostą spółkę akcyjną (PSA). Jest ona trzecim rodzajem spółki kapitałowej, obok funkcjonujących już od lat: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej.
Istotnym ułatwieniem związanym z zakładaniem spółki w formie PSA jest to, że jej kapitał akcyjny może wynosić co najmniej 1 złoty. Jako że wysokość kapitału akcyjnego nie jest określana w umowie spółki, to do zmian wysokości kapitału akcyjnego nie stosuje się przepisów o zmianie umowy spółki (na podstawie art. 3003 kodeksu spółek handlowych).
Ponadto, w porównaniu do tradycyjnej spółki akcyjnej, w PSA nie trzeba ustanawiać rady nadzorczej.
Zgodnie z odpowiednimi postanowieniami ustawy o rachunkowości na PSA nałożony został obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (czyli tzw. pełna księgowość). Obowiązkiem związanym z prowadzeniem prostych spółek akcyjnych jest także sporządzanie sprawozdań finansowych, a po ich zatwierdzeniu – składanie ich w KRS.
W związku z tym pojawia się pytanie, czy sprawozdanie finansowe PSA podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Takie badanie jest bowiem konieczne w przypadku spółek akcyjnych, które ustawodawca wprost wymienił w art. 64 ustawy o rachunkowości. Przepisy przywołanej ustawy nie wymieniają wprost PSA jako podmiotów zobowiązanych do poddawania sprawozdań finansowych badaniu przez biegłego rewidenta, co oznacza, że obowiązek ten pojawi się tylko po spełnieniu co najmniej dwóch (z trzech) poniższych warunków:
- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.
Wobec tego, gdy żaden z tych warunków (lub nie więcej niż jeden z nich) został spełniony, to sprawozdanie finansowe PSA nie musi być poddane badaniom przez biegłego rewidenta.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 września 2000 roku kodeks spółek handlowych,
- ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku