Elementy konieczne umowy spółki jawnej
Spółka jawna jest jedną ze spółek osobowych. Do jej zawiązania konieczne jest zawarcie umowy spółki, która do swej ważności wymaga zachowania formy pisemnej. Dopuszczalne jest przy tym wykorzystanie wzorca umownego.
Na podstawie kodeksu spółek handlowych elementami istotnymi umowy spółki jawnej są: zobowiązanie do prowadzenia określonego przedsiębiorstwa pod własną firmą spółki, określenie przez wspólników przedmiotu działalności spółki, a także zobowiązanie każdego ze wspólników do wniesienia wkładu do spółki.
Na podstawie art. 25 ksh elementami koniecznymi do zawarcia umowy spółki jawnej są:
- firma i siedziba spółki,
- określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika oraz ich wartość,
- przedmiot działalności spółki,
- czas trwania spółki (jeśli spółka jest zawierana na czas oznaczony).
Firma spółki jawnej musi zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego bądź kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”, wględnie skrót „sp. j.”.
Co istotne, siedzibą spółki jest miejscowość, a nie konkretny adres z ulicą i podanym kodem pocztowym tej miejscowości. W związku z powyższym nie jest wymagane zamieszczanie w umowie spółki, obok jej siedziby, także adresu spółki z podaniem ulicy i numeru budynku. Jeśli bowiem spółka zmieni adres na inny w ramach tej samej miejscowości, dochodzi jedynie do zmiany adresu, a nie do zmiany siedziby spółki. W przypadku zamieszczenia w umowie spółki jej adresu, każdorazowa zmiana adresu będzie powodowała konieczność zmiany umowy spółki w tym zakresie i jej ujawnienie w rejestrze przedsiębiorców, co uznać trzeba za niepożądane, choć oczywiście dopuszczalne.
Przy określaniu przedmiotu działalności spółki jawnej powinno określić się w umowie przedmiot działalności spółki z uwzględnieniem Polskiej Klasyfikacji Działalności (czyli tzw. PKD), jednak nie jest to bezwględnie wymagane, może być i tak, że przedmiot działalności będzie wyłącznie opisowy.
Braki odnośnie elementów koniecznych, tj. brak określenia firmy spółki, brak określenia wkładów wnoszonych przez wspólników; brak określenia co najmniej ogólnej wartości wszystkich wkładów, jak również brak określenia przedmiotu działalności spółki powodują nieważność umowy spółki jawnej.
Sporządzenie ważnej umowy spółki jest pierwszym krokiem do powstania spółki jawnej. Kolejnym jest zgłoszenie spółki do właściwego sądu rejestrowego, którego dokonuje się na urzędowych formularzach. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z ustawą spółka jawna powstaje dopiero z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (wpis ma charakter konstytutywny).
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych